A Magyar Kollégium jelképei


A Magyar Kollégium emblémája

Amikor a Magyar Kollégium számára jelképet kerestem, több szempontot tartottam fontosnak. A leendő emblémával szembeni elvárások:
- jelképezze a magyarság egységét;
- utaljon a kultúra-kapcsolatra;
- legyen könnyen rajzolható;
- legyen egyszerű;
- legyen esztétikus.
A fentiek kielégítésére két megoldás kínálkozott: valamely, már meglévő motívumot felhasználni vagy új jelvényt tervez(tet)ni. Úgy döntöttem, hogy mivel a magyar képzőművészet az elmúlt századok alatt sok értékkel ajándékozta meg a világot, ezek közül választok egyet. Új embléma keresésének ellentmondott az is, hogy bárki tervezze is azt - lett légyen hivatásos grafikus, vagy műkedvelő művész - nagy valószínűséggel a jelen politikai hatások befolyása alatt áll, elképzelései ebből táplálkoznak majd. Márpedig a Magyar Kollégium egyik alapelve, hogy semmiféle hatalomhoz, politikai irányzathoz nem kötődik. Ezért elsősorban valamely régi ábrázolás fellelésére törekedtem.
A magyarság történetének abból az időszakából kerestem motívumot, amikor a nép egységes volt, tehát, amikor már közös volt sorsa, de még nem választották el határok egyes csoportjait. Ez az időszak a honfoglalástól a mohácsi vészig terjed. Aki keres, talál! 1996. október 5-én néztem meg a Nemzeti Múzeumban az "Őseinket felhozád" - A honfoglaló magyarság c. kiállítást. S ezen fedeztem fel a rajzon látható kaftánveretet (találták Sándorfalva - Eperjes).
A négy befelé forduló szív kifelé négyzet alakot ad ki. (Ez a forma fellelhető az Újfehértó-Bicskepusztán talált tarsoly veretén is.) A szív szimmetriája miatti nyolcas tagolást befelé gyönyörűen kerekíti tovább a kis gyöngyökkel körülvett nagy középső gomb. A szívek közötti négy levélke díszesebbé, egyben zárttá teszi a rendszert.
Az egyes motívumrészeknek persze önálló jelentésük is van.
A szív az érzelmek színhelyeként vált a szeretet - és a szerelem - szimbólumává. A négyzet az állandóság, az időtlenség, a mozdulatlanság, szilárdság szimbóluma; jelképezi a négy égtájat, a világot, a természetet. A kör az ég jelképe, a tökéletességé, a harmóniáé. A kör és a négyzet ellentétpárok, de együtt magát a teljességet, a világmindenséget, ég és föld egységét szimbolizálják. A gyöngy az ősnemzés és a születés, a női termékenység jelképe. A gyöngysor a kozmikus rend és a belső harmónia szimbóluma. A levél általában az életet, az évenkénti megújulást jelképezi.
Nem tudjuk, hogy a - díszítésükben is nyilvánvalóan jelképeket használó - magyarság számára pontosan mit jelentett ez a szimbólumrendszer. Nyilván nem ugyanazt, amit - a rárakódott kulturális rétegek miatt - ez ma számunkra jelent. Ám az biztos: az ősi magyar hitvilág lényege a sámánizmus vagy más néven táltoshit volt. Nem tételes vallás, hanem az ősi hiedelmek bonyolult rendszere, amely magában foglalta a világról, az ember biológiai és szellemi létéről alkotott elképzeléseket.
Az ékszer igényes ötvösmunka, aranyozott ezüst. A motívum minden bizonnyal már Etelközben is megvolt. Egyszerű, könnyen rajzolható és szép. Egyéni megítélés kérdése persze, hogy mennyire jelképezi a magyarság egységét, s mennyire utal a kulturális értékek fontosságára.
Jelentésrendszerében mindenesetre alapvető jegyeket hordoz. Alkalmas a Magyar Kollégium emblémájának.

A Magyar Kollégium logója

A Magyar Kollégium logója 1991-ben alakult ki a szervezeti formával és a tevékenység elkülönülésével egyidőben. Eleinte - alkalmanként - csak a jellegzetes betűtípus jelezte, hogy azonos szervezet tevékenysé-géről van szó. Később úgy vált nemzeti színűvé a felirat, hogy a piros betűket zöld vonal húzta alá. Végül kikristályosodott a mai forma: piros kerettel, zöld betűkkel.
A motívumok Kós Károlytól származnak. Az erdélyi polihisztor a Szé-kely balladák című - jövendőbelijének, Balázs Idának jegyajándékul ké-szült - kicsi könyvben használta ezeket a betűket és az ehhez hasonló vonalakat. A betűket kalotaszegi temetők korhadó kopjafáin fedezte fel az író. A vonalvezetést pedig az akkoriban (1907) kibontakozó új európai stílusirányzat, a szecesszió sugallta. A Magyar Kollégium logója e motívumkincs lehető legegyszerűbb válto-zata. Nemzeti színben és feketében egyaránt használható.